sv

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır ?

Oto yıkama dükkanı nasıl açılır ?

Oto yıkama dükkanı nasıl açılır ? hayaliniz deki meslek olabilir. Ne kadar para kazandırır, aylık getirisi ne kadardır gibi araştırmalar yapmış olabilirsiniz. İyi bir dekorasyon ile gerekli makineleri satın alarak veya bayilik alarak güzel bir işyeri açabilir ve kar edebilirsiniz. Hatta bu dükkanın açılışında KOSGEB ve diğer devlet kurumlarından destek alabilirsiniz. Bu içeriğimiz de size bayilikler, gerekli evraklar ve başvuru yöntemleri ile birlikte bir iş projesinden bahsedeceğiz.

Oto Yıkama Açmak Karlı Mıdır?

Öncelikle yatırım yapabilmek için sermayeniz olmalıdır. Yoksa da bu sermayeyi hangi finansal kaynaklar yolu ile edinebileceğinizi düşünün.
Yasal prosedürler her yerde karşımıza çıkıyor. Bunları iyi bilin. İş yeri ruhsatı almak için gerekli kurumlara başvurmalı, ayrıca vergi mükellefi olacağınız için vergi levhası almalısınız.
Dükkan seçimine özen göstermelisiniz. En az 120 metrekare bir dükkan bu iş için yeterli kabul edilmektedir. Dükkanınızın konumu da önemli bir etkendir. Araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmek biraz maliyetli olsa da kar elde etmenize yardımcı olacaktır.
Araç girişinin olabileceği bir yer tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü araç yıkama sırasında çevrenizdeki insanlar muhtemelen bu sesten rahatsız olacaktır. Kapalı bir alanda araç yıkamanız gerekecektir.
Eş dost tavsiyeleri ile yola çıkmayın. Bilgi sahibi insanlardan, emlakçılardan ya da danışmanlık firmalarından konu ile ilgili bilgi alın. Sonuç olarak bir yatırım yapacaksınız. Hem emeğiniz hem de yatırımınız boşa gitmesin.

Belediye bazı durumlarda oto yıkamacılara ruhsat vermemektedir. Bu nedenle ilk işiniz bu prosedürler önünde herhangi bir engel varsa bunları aşmak olsun.
Rekabet ticaret için önemli bir etkendir. Şayet çevrede herhangi bir oto yıkamacı varsa muhtemelen o bölgeye hakimdir ve belirli bir müşteri çevresi var demektir. Bu bölgede barınmanız oldukça zor olacaktır.
Mevsimsel olarak işlerde nasıl bir değişiklik olacağını iyi gözlemleyin.
Maliyet hesaplaması yapın. Bir aracın ne kadara yıkanabileceğini, iç temizleme fiyatını vb. fiyatlandırmaları bulunduğunuz bölgeyi dikkate alarak belirleyin. Fiyat politikanız dükkanın bulunduğu muhit ile doğru orantılı olmalıdır.
Size lazım olabilecek ekipmanların araştırmasını önceden yapın. Hangi markalar bu anlamda daha çok kullanışlı ise onları tercih etmelisiniz.
Acil durumlar için her zaman bir B planınız olsun. Bu planlar kurtarıcı işlevi görürler. Yoksa işletmeniz ilk sallantıda yok olacaktır.
Evlere kural olarak en az 50 metre uzakta olmanız gerekiyor. Bunun da sesten kaynaklandığını belirtmiştik.

Ülkemizde ulaşım sorunlarından bazıları trafikteki yoğunluk ve otoparktır. 2021 yılı itibari ile kayıtlı 24 milyonu aşkın taşıt bulunmaktadır. Bu sayının yarısının otomobil olduğunu farz edersek yoğunluğun kaynağını bulmuş oluruz. Ancak bu yoğunluk bir kesimin işine yarıyor ki, bu da oto yıkama sektörüdür. Rakamlara bakıldığında bir oto yıkama dükkanı açmak çok mantıklı bir girişim olacaktır. Düşük sermaye gerektiren bir iş olduğu için çoğu girişimci bu alana yönelmiştir. Ancak gerçekten kazanmak isteyenler bu işi itina ile yapmalı, sabırlı olmalı ve biraz da tabiri caizse paraya kıymalıdır.
Oto Yıkama Dükkanı  Açmak İçin Gerekenler

Oto yıkamada 5 araçlık otopark olması zorunludur.

Zabıta Amirliği’ nin denetimlerine açık olmanız gerekiyor. Özellikle ilk 1 hafta içinde muhakkak denetim yapılıyor.

İtfaiye ile yangın durumları hakkında görüşülmesi gerekiyor. Zaten ruhsat almak için de itfaiye belgesi alınması gerekiyor.

Çalışanların kıyafetleri genel ahlak kurallarına uygun olmalıdır. İş elbiseleri ile çalışılmalıdır.

Su ile ilgili durum ise akıllı saat uygulamasıdır. Ayrıca kirli suyun tahliye edilmesi için gidere ihtiyaç vardır.

Duvar ve tavan gibi alanların su geçirmez olmaları gerekiyor. Bunun için duvarlar plastik boyalar ile boyanmalıdır.

Çevreye kirli suyun çıkması önlenmelidir. Temizlik kurallarına uyulmalı ve çevredeki insanlar bu anlamda rahatsız edilmemelidir.

Yapı kayıt izin belgesi olmak zorundadır. Ruhsat başvurusunda bu evraka da ihtiyacınız olacaktır.

Araçlarını yıkatmak için gelen müşterilerin beklemeleri için bir alana ihtiyaç olacaktır.

Oto yıkama için minimum alan 100 metrekare olmalıdır. 120 metrekarelik bir alanın daha kullanışlı olacağını söylemiştik.

Çevreye gürültü yayılmaması adına gerekli izolasyon önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Çalışma saatleri mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir. Yaz mevsimi için geçerli olan çalışma saatleri 21:00′ dır. Kış aylarında ise bir saat erken kapatılması gerekmektedir. Şayet bu saatler dışında çalışma yapıldığı gözlemlenirse faaliyetler durdurulur.

Dükkan çevresinde herhangi bir yapı genişletme işlemi yapacaksanız da belediyeden gerekli izinlerin alınmış olması gerekmektedir.

Ayrıca çevrenizde herhangi bir akaryakıt istasyonu varsa buralarda 1 TL su ve 1 TL köpük olmak üzere 2 TL’ ye araç yıkanabilmektedir. Bu sebeple benzin istasyonu bulunmayan bölgelerde yıkamacı açın.

Dükkan açmak istiyor fakat finansal kaynak sıkıntısı yaşıyorsanız devletin verdiği destekleme ödemelerine başvuruda bulunarak işinizi yapabilirsiniz.

Ruhsat Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Ruhsat alabilmek ve işe başlama bildiriminizi yapmak üzere birçok kurumu ziyaret etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki vergi dairesidir. Açılış bildirimini yapmak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Vergi mükellefi olacağınız için vergi levhası almalısınız. Vergi levhası ruhsat alımı için talep edilen bir belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ na da işveren olduğunuz ve çalışanlarınız olduğu için gitmeniz gerekiyor. Esnaf ve Ticaret Odaları’na kayıt yaptırmalısınız. Belediyeden faaliyetinizi başlatmak için izin ve ruhsat almanız gerekmektedir. Bunları yerine getirmeniz durumunda son aşama olarak da finansal kaynağın elde edilmesi kalıyor. Eğer herhangi bir finansal kaynağa ihtiyaç duyuyorsanız banka kredileri ve Kosgeb aracılığı ile finansal kaynak elde edebilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır ?

Vergi Dairesi

İş yeri açma bildiriminiz için bir form doldurmanız gerekiyor. Dükkanınız kira ise kira kontratı, kendinize ait olacaksa tapu fotokopisini hazırlamalısınız. İmza sirküleri noterden alınmaktadır ve onaylı olmak durumundadır. T.C. kimlik fotokopiniz ve adres bildirim belgenizi de dosya içine eklemeniz gerekiyor. Bu evrakları hazırlayarak bağlı bulunduğunuz il ya da ilçedeki vergi dairesine giderek vergi levhası alabilirsiniz. Evraklarınız tam ve hatasız olmasına özen gösterin.

Belediye

Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’ e göre beyan formunun doldurulması gerekmektedir.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır , oto yıkama açarak para kazanma ,oto yıkama dükkanı açmak

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli